Projekt NAKI

Zpracování Pražské sbírky klínopisných tabulek bylo podpořeno ze strany Ministerstva kultury České republiky v rámci programu NAKI II (Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity) pod názvem „Analýza, popis a archivace souborných informací o vlastnostech předmětů kulturního dědictví a využití těchto informací v restaurátorské, konzervátorské a badatelské praxi“ (identifikační kód projektu DG16P02M022).

Základním cílem projektu je navržení a vytvoření systémů pro dokumentaci a analýzu předmětů kulturního dědictví, založených na počítačově podporovaných zobrazovacích a dokumentačních metodách za účelem získání maxima informací využitelných v restaurátorské, konzervátorské a rovněž i badatelské praxi. Součástí projektu je praktická demonstrace funkčnosti těchto systémů na digitalizaci tematických skupin předmětů kulturního dědictví. Další cíle projektu sledují rovněž zpřístupňování kulturních děl širší veřejnosti a tím i zvyšování povědomí o potřebě jejich důsledné ochrany; pracoviště však bude sloužit i k výzkumným účelům. Vytvořené digitální modely sbírkových předmětů budou formou záznamu v databázi doplněny o údaje a poznatky, získané nedestruktivními metodami analýzy (např. informacemi o vnitřní struktuře, topografii a vzhledu vnějšího povrchu a jeho prvkovém složení), které budou anotovány metainformacemi. Informace obsahového charakteru budou získávány formou analýz běžných v humanitních vědách (historická, archeologická, lingvistická, paleografická aj.).

Funkčnost systémů pro dokumentaci a analýzu předmětů kulturního dědictví, založených na počítačově podporovaných zobrazovacích a dokumentačních metodách, je demonstrována případovými studiemi na rozsáhlém souboru předmětů, zhotovených z keramických materiálů, u nichž lze předpokládat výskyt vnitřních defektů díky způsobu a postupu výroby. Soubor zahrnuje cca 400 klínopisných tabulek (nebo jejich artefaktů) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Řada výsledků tohoto projektu je k dispozici na webu provozovaném Národním muzeem. Zde budou tyto výsledky též k dispozici, a postupně budou přidávány další výsledky, jak budou práce na projektu pokračovat poté, co bude ukončena podpora ze strany Ministerstva kultury České republiky.

Zastoupení institucí:

Národní muzeum:

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i.:

  • Ing. Jaroslav Valach, PhD. (řešitel příjemce)
  • Ing. Daniel Vavřík, PhD.
  • Ing. Karel Juliš
  • Ing. Jan Bryscejn
  • Ing. Petr Zlámal

Ústav srovnávací jazykovědy:

  • doc. PhDr. Petr Zemánek, CSc. (řešitel příjemce)
  • doc. PhDr. Jana Mynářová, PhD.
  • Mgr. Pavel Čech, PhD.
  • Mgr. Jiří Milička, PhD.
  • Mgr. Dita Frantíková