Pražská sbírka klínopisných tabulek

Ústav srovnávací jazykovědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je správcem sbírky klínopisných tabulek, které ve své většině pocházejí z výkopů prof. Bedřicha Hrozného v Káneši (dnešní Kültepe v Turecku).

Z tohoto pohledu se jedná o velmi homogenní sbírku, pocházející z jedné archeologické lokality a z poměrně úzce vymezené periody. Z hlediska obsahu jde většinově o korespondenci mezi členy staroasyrské společnosti v turecké Kappadocii, většinově obchodníky podílející se na obchodě mezi centrem Asyrské říše v Aššuru a oblastí střední Anatólie. Nejvíce jsou zastoupeny texty obchodníků jménem Imdílum, Innája a Púšu-kén, jedná se v podstatě o jejich osobní archivy. Obsah dopisů se týká především obchodu, jsou ovšem doloženy různé právní texty (smlouvy), doklady o koupi a prodeji, smlouvy o transportu zboží, ale i soukromé poznámky či seznamy osobních jmen. Mnohé tabulky jsou dochovány jen ve fragmentech. Především smlouvy jsou často opatřeny tzv. „obálkami“: pro zabezpečení obsahu dokumentu proti zfalšování byl opatřen ještě další vrstvou hlíny, na kterou byl poznamenán obsah smlouvy, a zúčastněné strany smlouvy pak obálku opatřily svými pečetěmi.

Celá sbírka je z hlediska současných standardů zveřejněna. Jako první byly publikovány tabulky s pečeťmi (Matouš – Matoušová-Rajmová, 1984), následovala edice zbylých textů (Hecker et al., 1998). Kromě toho byla zahájena i digitální dokumentace sbírky. První kroky na tomto poli byly podniknuty již v 90. letech (Vavroušek, 1997), ovšem přes progresivnost záměru se na výsledku nutně podepsal stav tehdejší techniky. Nicméně v roce 2011 byla celá sbírka nafocena profesionálním fotografem a zároveň jsou skeny dostupné na Cuneiform Digital Library Initiative.

V letech 2016 až 2020 byla sbírka podrobena důkladnému zkoumání v rámci konsorciálního projektu s názvem „Analýza, popis a archivace souborných informací o vlastnostech předmětů kulturního dědictví a využití těchto informací v restaurátorské, konzervátorské a badatelské praxi“ (identifikační kód projektu DG16P02M022) podpořeného v Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity Ministerstva kultury České republiky (identifikační kód projektu DG16P02M022). Vedle pracovníků Ústavu srovnávací jazykovědy FF UK se na projektu podílel tým z Národního muzea a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky v.v.i.

Výsledky tohoto projektu jsou přístupné na stránce provozované Národním muzeem, ale také na těchto stránkách. Zde budou dosažené výsledky také dále rozvíjeny.